Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmianie zwierzyny

Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka.

    Z nastaniem zimy zaczyna się sezon dokarmiania ptaków w przydomowych karmnikach, a także w lesie. Służba leśna, jak również osoby prywatne zawieszają na drzewach karmę w postaci  zatopionych w tłuszczu nasion różnych roślin. Mieszane stada ptaków śpiewających przywiązują się do rejonu, gdzie znajdują  pożywienie. Nagłe zaprzestanie wykładania pokarmu jest dla  nich niebezpieczne, bo znalezienie żerowiska w lesie stanowi
coraz większą trudność. Dlatego nie miłość do zwierząt, ale elementarna wiedza o  ich potrzebach powinna decydować o tym, kiedy i czy w ogóle je dokarmiać. Należy pamiętać, aby zaspokajać nie swoje, ale potrzeby, ale przedewszystkim  ptaków. Nieumiejętne dokarmianie może być przyczyną wielu schorzeń, a nawet ich  śmierci. Ptaków nie należy dokarmiać resztkami naszego jedzenia ze względu na szkodliwość przypraw i soli. Pleśniejący chleb i inne zepsute potrawy są dla nich równie nieodpowiednie jak dla nas.
    Okres dokarmiania zwierząt kopytnych  rozpoczyna się z chwilą pojawienia się trwałej pokrywy śnieżnej. Można to robić tylko wtedy, gdy  zwierzęta mają trudności z dokopaniem się do naturalnego pokarmu. Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka, ponieważ z dostarczaniem pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w warunkach ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, wtedy zwierzęta powinny radzić sobie same w zdobywaniu pokarmu.
    Obecnie obowiązuje  bezwzględny zakaz dokarmiania dzików  na terenie całego kraju.  Z dniem 24.11.2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 listopada 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia w 2018 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażenia wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczania".