Lista aktualności Lista aktualności

Eksplozja niewybuchu podczas gaszenia pożaru.

W dniu 08.05.2020 w godzinach południowych wybuchł pożar w Nadleśnictwie Świętoszów w leśnictwie Rudawica.

      Przyczyną pożaru było  prawdopodobnie zaprószenie ognia przez osobę przemieszczjącą się przylegającą drogą.  Pożar miał miejsce w terenie zarządzanym przez LP znajdującym się w użytkowaniu MON, jako poligon wojskowy. Spaleniu uległa powierzchnia  ok. 0,5 ha pokrywy ściółkowej.

      W trakcie gaszenia doszło do bardzo silnej eksplozji niewybuchu. Na szczęście  nikt nie doznał żadnych obrażeń. Najprawdopodobniej mógł to być pocisk pozostawiony z czasów II Wojny  Światowej lub jako pozostałość po wojskach Federacji Rosyjskiej.

      Pożar został wykryty za pomocą systemu monitoringu telewizyjnego przez Pracownika Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego.  Zaangażowanych w akcję gaszenia było  3 pracowników nadleśnictwa oraz kilka jednostek straży pożarnych, dwie jednostki wojskowe oraz PSP Bolesławiec i strażacy ochotniczych jednostek. Tylko dzięki szybkiej akcji gaśniczej udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru na teren leśny.

     Tegoroczny sezon wiosenny charakteryzuje mała  ilość opadów co spowodowało przesuszenie gleby  i ściółki. Sporadyczne i mało intensywne deszcze nie zapewniają odpowiedniej wilgotności, dlatego na terenie Nadleśnictwa Świętoszów utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe.

 

Prosimy o rozwagę i ostrożność w czasie przebywania  na terenach leśnych.