Asset Publisher Asset Publisher

Apel o nie zaśmiecanie lasu

Mając na uwadze dobro środowiska przyrodniczego i jego niepowtarzalną estetykę Nadleśnictwo Świętoszów zwraca się z gorącą prośbą, aby udając się do lasu, czy to w celach rekreacyjnych czy poznawczych, nie pozostawiać w nim śmieci.

 Prosimy o pozostawienie miejsca swego pobytu bez odpadów.  Jeżeli każdy z nas wywiezie z lasu własne śmieci, a może także pozbiera choćby część pozostawionych przez innych, nieodpowiedzialnych ludzi, wygląd naszego dobra  pozostanie nieskażony, a nasz przykład uświadomi innym jak należy zachować się obcując z przyrodą.

Każda pozostawiona butelka lub puszka oznacza śmierć kilkudziesięciu pożytecznych owadów. Ofiarami śmieci są także dzikie zwierzęta, które zjadają je w poszukiwaniu resztek pożywienia. Miejmy świadomość, że  większość śmieci które trafiają do lasu, rozkładać się będzie dziesiątki, a nawet setki lat. Dziwi czasem ile ludzie potrafią zadać sobie trudu, by wyrzucić odpady na łono przyrody -  zamiast do koszy ustawionych w miejscach parkingowych. Przy wszystkich parkingach na terenie nadleśnictwa są kosze na śmieci, w których można je pozostawić lub jeszcze lepiej zabrać je ze sobą do pojemników w miejscu zamieszkania.

Szanowny Turysto, Wczasowiczu, Spacerowiczu czy też utrudzony Podróżniku szos pomóż nam zadbać o przyrodę i wesprzyj nasz apel.

Zanim  pozostawisz w lesie śmieci pamiętaj, że będą  one tam leżeć do czasu rozkładu.

 

karton po napoju - 10-30 lat

puszka po konserwie - 40-80 lat

puszka aluminiowa - 50-200 lat

jednorazowa torba foliowa - 100-120 lat

opona samochodowa - 300-500 lat

butelka plastikowa - 500-1000 lat

butelka szklana - kilka tys. lat