Asset Publisher Asset Publisher

Twarzą w twarz ze szkodnikami pierwotnymi sosny.

W roku bieżącym na terenie RDLP we Wrocławiu planowane są zabiegi ograniczenia szkodników pierwotnych takich jak brudnica mniszka, barczatka sosnówka, strzygonia choinówka i boreczniki. Zabiegi agrolotnicze planowane są na powierzchni ponad 39 tys. ha w terminie V -VI br.

 

Sosnowe drzewostany w Nadleśnictwie Świętoszów będą objęte zabiegami ograniczania szkodników pierwotnych na powierzchni około 1285 ha. Prace w tym roku rozpoczęliśmy od nadzwyczajnych wiosennych poszukiwań kokonów boreczników oraz nadzwyczajnych wiosennych poszukiwań w ściółce poczwarek strzygoni choinówki (metodą podokapową)

Żródło: http://www.zollodz.lasy.gov.pl/owady#.Ws8jYC5uaUk

 Ilustracje i opis prowadzonych etapów prognozowania w celu wytypowania powierzchni do zabiegów ograniczania szkodników.

 Wiosenne prace prognostyczne w ramach Terenowej Stacji Ochrony Lasu dotyczą:

•             Kontrola opasek lepowych (od III dekada lutego) dotyczy brudnicy mniszki oraz barczatki sosnówki

fot. Arkadiusz Cieślik

 

 

 

fot. Sebastian Biercewicz, Jacek Babiarz

Ścinka drzew na płachtę (obecność jaj i larw) dotyczy strzygoni choinówki

 

Źródło: 

http://www.zwierzyniec.lublin.lasy.gov.pl/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/scinka-drzew-na-plachty-czyli-/maximized#.Ws8Lfy5uaUk

Kontrola liczebności gąsienic w koronach i intensywność opadu kału strzygoni choinówki, brudnicy mniszki, boreczników.

fot. Wojtek Ciućmański

Obecnie  przystąpiliśmy do obserwowania lotu strzygoni choinówki na Stałych Powierzchniach Obserwacyjnych (SPO) w leśnictwie Ławszowa w oddz 115h. Obserwację rójki prowadzi będziemy po zachodzie słońca przy zapadającym zmroku, co drugi dzień do połowy maja.

Zródło:

https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2015/03/26/strzygonia-choinowka-panolis-flammea-zmora-lesnikow/

 

Strzygonia to stosunkowo nieduży motyl z rodziny sówkowatych (Noctuidae). Pod względem ubarwienia może być dość zmienna. Generalnie jest  szarawa, brązowawa, lub pomarańczowa, z licznymi, jasnymi plamami. Ubarwienie jej skrzydeł ma zadanie imitować barwę sosnowej kory i trzeba przyznać, że faktycznie ją przypominają W końcu jej łacińska nazwa gatunkowa to „flammea,” czyli „ognisty.” Możliwe więc, że to odniesienie do ognistej barwy jej skrzydeł. Żyje w lasach iglastych, oraz mieszanych. Pojawia się bardzo wcześnie, bo w marcu i można ją obserwować do końca maja.        W ciągu dnia odpoczywają na pniach i gałęziach drzew. Głównie iglastych, bo to właśnie na tle ich kory maskują się najlepiej. Widać więc, że za dnia nie jest to zbyt ruchliwy owad. Nocą jednak uaktywnia się zdecydowanie bardziej. Wtedy też żeruje.

Strzygonia choinówka, podobnie jak brudnica mniszka, ma zwyczaj tworzenia gradacji, co oznacza jej masowe pojawienia się w lasach. Podczas ich trwania, strzygonia mnoży się niemiłosiernie, a żarłoczne gąsienice atakują nie tylko sosny, ale też inne drzewa.

Masowy pojaw gąsienic strzygoni sosnówki, brudnicy mniszki, boreczników z jakim będziemy mieli do czynienia w b.r mógłby doprowadzić do gołożerów i obumierania drzewostanów sosnowych na setkach hektarów.

Dlatego prowadzimy tak szczegółowe obserwacje rozwoju poszczególnych stadiów owadów celem wytypowania najbardziej zagrożonych drzewostanów, które objęte agrolotniczą metodą ograniczania rozwoju ww. szkodników w stadium gąsienicy.

O wszystkich pracach związanych z zabiegami agrolotniczymi Nadleśnictwo Świętoszów na bieżąco będzie informowało na swojej stronie.