Asset Publisher Asset Publisher

WALKA TRWA

Co chwilę słyszymy, że leśnicy wycinają duże powierzchnie opanowanych przez szkodniki lasów świerkowych, aby ratować pozostałe świerczyny przed groźnym szkodnikiem jakim jest kornik drukarz. Słyszymy o skali wycinki świerków w Puszczy Białowieskiej czy w Sudetach. Problem nie dotyczy jednak tylko ogromnych kompleksów świerkowych.

 

W Nadleśnictwie Świętoszów udział świerka w drzewostanach jest niewielki bo zaledwie 0,4 %. Niestety pomimo tak niewielkiej powierzchni drzewostanów świerkowych, my także walczymy o ich przetrwanie, wycinając świerki zaatakowane przez kornika. Okres suszy, jaki panuje od kilku lat, znacznie osłabił wszystkie drzewostany, a nasze świerki rosną na wilgotnych, żyźniejszych siedliskach i jeszcze dotkliwiej odczuwają jej skutki. Jedynym skutecznym sposobem walki z kornikami (kornik drukarz nie jest jedynym) to wyszukiwanie, wycinanie i wywóz z lasu drzew zasiedlonych przez szkodniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na pewno każdy dostrzega, że problem kornika drukarza nie kończy się na granicy lasu. Świerki w naszych ogródkach i przydrożnych zadrzewieniach także cierpią od suszy i są atakowane przez szkodniki owadzie czy choroby grzybowe.

 

Skutki suszy i jej następstw możemy także obserwować na innych gatunkach drzew i krzewów. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy.