Asset Publisher Asset Publisher

Znów zakwitnie wrzos

     Zbliża się okres kwitnienia wrzosu którego zwarte kompleksy zajmują w  Nadleśnictwie Świętoszów powierzchnię około 3500ha. Kwitnący wrzos to żniwa dla pszczelarzy, którzy bardzo chętnie przywożą swoje pszczoły. Ustawienie uli na gruntach nadleśnictwa jest bezpłatne, wymaga jednak stosownego uzgodnienia które reguluje zasady poruszania się i korzystania z gruntów  w zarządzie Lasów Państwowych.

   W naszym nadleśnictwie zakończyła się coroczna akcja spisywania uzgodnień w sprawie  wystawiania pasiek pszczelich na wrzosowiska, podpisano łącznie 138 uzgodnienia, które przewidują ustawienie 11600szt uli. Rekordowym rokiem był jednak rok 2014 w którym  podpisano  152 uzgodnienia na łączną liczbę 14224 uli.

Przyjmując, że w jednym ulu żyje około 50 tys. pszczół w naszej codziennej pracy leśnika będzie nam przez ponad miesiąc fruwało nad głowami około 500 milionów pszczół, które wg szacunków pszczelarzy powinny zebrać w jednym ulu około 5 kg miodu czyli łącznie 55 ton miodu wrzosowego zarejestrowanego od 30.05.2008r jako produkt regionalny , posiadający „ Chronione oznaczenie geograficzne:.