Lista aktualności Lista aktualności

Leśne awanse, czyli jak przygotowujemy się na odnowienie lasu.

Podstawą do planowanych w roku 2023 odnowień lasu jest odpowiednie przygotowanie gleby. Z uwagi na to, że prace z tym związane wykonuje się w roku poprzedzającym odnowienie nazywamy je awansowym lub wyprzedzającym przygotowaniem gleby

Fot.: Arkadiusz Cieślik

 

 Okres jesienny, począwszy od września aż do zimowych mrozów które skują grunt, to czas gdy w lesie nie milknie warkot traktora. Z użyciem specjalnego pługa leśnego wykonywana jest orka częściowa. Polega ona na wyoraniu bruzdy w odpowiednich odstępach ok. 1,5 m wraz ze spulchnieniem gleby w jej środkowej części.

Fot.: Arkadiusz Cieślik

 

Najważniejszą kwestią jest dobranie głębokości na jakiej powinien pracować pług, ponieważ orka ma umożliwić zdarcie tylko wierzchniej zadarnionej warstwy gleby. Kluczowe jest pozostawienie jak najwięcej warstwy próchnicznej, bogatej w składniki pokarmowe, która będzie bazą „pokarmu” dla posadzonych drzewek.

Fot.: Arkadiusz Cieślik

 

Przygotowanie gleby z wyprzedzeniem umożliwia jej nabranie pożądanych właściwości takich jak: uwilgotnienie, napowietrzenie oraz właściwe pH. Jest to bardzo ważne dla szybkiego i prawidłowego wzrostu młodych drzewek.

Fot.: Arkadiusz Cieślik