Lista aktualności Lista aktualności

„Sadzimy Nasz Wspólny Las”

 

     W dniach 14 i 16 października br. harcerze z drużyn i gromad Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Bolesławcu oraz uczniowie ZS im Unii Europejskiej w Świętoszowie wzięli udział w akcji „Sadzimy Nasz Wspólny Las”. Celem jej było posadzenie jednorocznych sadzonek buka pospolitego w celu odnowienia zielonych obszarów w okolicy miejscowości Rudawica i Świętoszów oraz zwiększenia świadomości społecznej na temat gospodarczego korzystania z leśnych zasobów.

     Pierwszego dnia, na miejscu sadzenia stawili się pełni entuzjazmu i zaangażowania harcerze. Wśród nich było sporo zuchów. Mimo młodego wieku, pracowali z determinacją i zaangażowaniem, zaszczepiając w sobie wartości dbałości o otaczającą przyrodę. Wszyscy dowiedli, że harcerzom żadna pogoda nie straszna. Sadzenie odbyło się przy silnym wietrze i przelotnych opadach. Zgodnie z instrukcją sadzenia przekazaną przez leśników każda sadzonka została zasadzona z należytą starannością.

    Drugiego dnia do akcji przystąpiła klasa 8a z ZS im. Unii Europejskiej w Świętoszowie. Młodzież po krótkim instruktażu, szybko opanowała sztukę sadzenia drzew i z satysfakcją przechodziła na kolejne zaorane rządki. Pod okiem nauczycieli i pracowników nadleśnictwa, młodzi uczestnicy pokazali, że mogą mieć duży wpływ na las w swoim otoczeniu.

     Po każdym dniu akcji, wszyscy uczestnicy mieli okazję odpocząć i cieszyć się integracyjnym ogniskiem. Zapach pieczonej kiełbaski wzmagał apetyty i dał chwilę relaksu po owocnej pracy na rzecz lasu. Każdy z uczestników otrzymał również specjalnie przygotowaną torbę z gadżetami od Nadleśnictwa Świętoszów, jako podziękowanie za włożony trud.

     Ta inicjatywa nie tylko wpłynęła pozytywnie na świadomość w dziedzinie środowiska leśnego w naszym regionie, ale także zainspirowała społeczność do działania na rzecz dbania o to środowisko. Jest to krok w kierunku zbudowania odpowiedzialnej społeczności, która docenia piękno lasu, rozumie zasady gospodarowania nim oraz konieczność ich ochrony dla przyszłych pokoleń.

     Wysiłek wszystkich uczestników jest dowodem, że wspólnie możemy tworzyć przyszłość naszych lasów. Wszyscy uczestnicy akcji byli zainteresowani wiosenną akcją sadzenia, na którą serdecznie zapraszamy.

DZIĘKUJEMY!!!