Asset Publisher Asset Publisher

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W związku z  okrągłą rocznicą leśnicy z Nadleśnictwa Świętoszów postanowili w szczególny sposób uczcić tą ważną dla każdego Polaka datę, przygotowując w holu nadleśnictwa ekspozycję okolicznościową, mającą na celu przybliżenia dorobku polskiego leśnictwa, na który  składa się  praca wielu  pokoleń leśników, oddanych ukochanym lasom i Ojczyźnie.

W stulecie odzyskania niepodległości możemy być dumni, że dzisiejsze Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza niemal jedną trzecią powierzchni kraju i jest największą tego typu organizacją w Europie. Gospodarowanie na tak wielkim obszarze niesie ze sobą wiele zagrożeń, mimo to lesistość Polski stale rośnie. Nasz największy skarb jest dobrem ogólnonarodowym, szeroko udostępnianym polskiemu społeczeństwu. To Lasy Państwowe dbają o infrastrukturę, z której korzystać może każdy obywatel naszego kraju.  Prowadzenie szeroko pojętej edukacji przyrodniczo-leśnej przybliża las do ludzi i kształtuje proekologiczne, świadome postawy.  Leśnicy cieszą się społecznym zaufaniem i szacunkiem, a  ich praca doceniana jest nie tylko w kraju, ale także przez różne instytucje na świecie. To wypełnienie testamentu architektów  i budowniczych polskiego leśnictwa.

 

Wystawa to jedna z  wielu  naszych inicjatyw upamiętniających obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  Jesienią planujemy posadzenie lasu "100 Lecia Niepodległości " jako żywego pomnika  upamiętniającego  tę szczególną dla historii Polski rocznicę.