Asset Publisher Asset Publisher

Pożar lasu w Leśnictwie Lubiechów

Ogień zajął pół hektara lasu

         

 

 

 

 

 

 

W sobotę 30 kwietnia o godzinie 13:30 w Leśnictwie Lubiechów w oddz. 151a, wybuchł pożar, w wyniku którego uszkodzeniu uległ 50 letni drzewostan sosnowy na powierzchni 0,5 ha. Pożar opanowano dzięki  szybkiemu  wykryciu przy użyciu nowoczesnego systemu monitoringu i natychmiastowemu skierowaniu  do akcji sprzętu będącego na wyposażeniu nadleśnictwa. Leśnicy  przytłumili pożar, wykorzystując  samochód gaśniczy z agregatem,  a w ślad za nimi do akcji wkroczyły jednostki OSP  i PSP. Na miejscu w akcji gaśniczej wzięło udział dziewięć zastępów straży pożarnej (w tym dwie jednostki Państwowej Straży Pożarnej , 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i dwie jednostki Wojskowej Straży Pożarnej ).

Teren Nadleśnictwa Świętoszów w okresie zagrożenia pożarowego jest stale monitorowany  za pomocą kamer TV zamieszczonych na wieżach obserwacyjnych. Obraz z kamer drogą radiową trafia do Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego zlokalizowanego w siedzibie nadleśnictwa.  Obserwacja monitorów pozwala z chwilą zauważenia dymu natychmiastowo uruchomić opracowane procedury postępowania. 

Po raz kolejny  potwierdza się, iż zaangażowane  i praca nadleśnictwa na rzecz ochrony ppoż., są bardzo ważne i nie mogą być zaniechane. Budowa zbiorników retencyjnych,  dojazdów pożarowych, utrzymanie biologicznych pasów pożarowych czy stały monitoring lasów to tylko część działań jakie Nadleśnictwo Świętoszów realizuje  w celu zapewnienia skutecznej ochrony.

 

 

Ogień to zabójcze zagrożenie dla lasów, ostatnie wydarzenia pokazują, że zagrożenie ciągle istnieje. Dlatego apelujemy po raz kolejny o bezpieczne korzystanie z uroków lasu pamiętając o zakazie używania otwartego ognia  oraz zachowania szczególnej ostrożności.