Lista aktualności Lista aktualności

Nadeszła wiosna

Zaczęła się wiosna, a wraz z nią pojawiła się susza – To niestety także czas pożarów.

Co roku w polskich lasach wybucha ich kilkaset. Powodem większości z nich jest niefrasobliwość ludzka – niedogaszone ogniska, grille czy zabawy z użyciem ognia, a także wypalanie łąk w pobliżu lasów. Znaczna część to celowe podpalenia. Zróbmy wszystko, by w lasach  było jak najmniej pożarów.

Ze względu na suszę (wilgotność ściółki w dniu 09.04.2020 na godzinę 13:00 wynosiła 8,8 %, a ostatnie opady miały miejsce 31.03.2020), jaka panuje obecnie w lasach i  polach zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę  przeciwpożarową. Nic nie może uśpić naszej czujności !!!

Punkt Alarmowo Dyspozycyjny jest elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Świętoszów. Ochrona przeciwpożarowa polega na ciągłej obserwacji terenów leśnych poprzez system kamer TV  umieszczonych na 3 wieżach obserwacyjnych, umożliwiających przekaz obrazu drogą radiową do punktu alarmowo dyspozycyjnego (PAD) w siedzibie nadleśnictwa. Takie rozwiązanie techniczne umożliwia monitorowanie terenów leśnych z jednego punktu obserwacyjnego. Nadleśnictwo posiada także samochód wyposażony w agregat gaśniczy  ze zbiornikiem na wodę o pojemności 400 litrów, bazę sprzętu wyposażoną w  szpadle metalowe, tłumice, gaśnice, hydronetki wodne, i pługi do wyorywania pasów przeciwpożarowych. Do dyspozycji nadleśnictwa są dwa samoloty gaśnicze stacjonujące na lotnisku w Lubinie, które w każdej chwili mogą zostać zadysponowane do gaszenia pożaru.

Foto: PAD nadleśnictwa

Jeśli widzisz pożar, przejdź w bezpieczne miejsce i jak najszybciej powiadom PAD znajdujący się w siedzibie nadleśnictwa  TEL. 75 734 93 20 , a także straż pożarną. Nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112

 

W Nadleśnictwie Świętoszów  króluje sosna – drzewo, którego  jest najwięcej w polskich lasach. Duży udział sosny w składzie  gatunkowym oznacza zwykle, że las charakteryzuje się dużą palnością. I rzeczywiście, nasze nadleśnictwo należy do I kategorii  zagrożenia pożarowego. 

Foto: Pożar lasu w naszym nadleśnictwie w dniu 20.09.2018

 

Pożar lasu całkowicie niszczy runo i podszyt, często zostają  też uszkodzone drzewa. Te, które ocaleją z pożaru, są osłabione i podatne na atak chorobotwórczych grzybów i owadów.  Kiedy wybucha pożar, zwierzęta wpadają w popłoch i duża część z nich ginie w płomieniach. Szczególnie  małe, niezdolne do szybkiej ucieczki – jeże, ryjówki, nornice. Giną też ptaki oraz ich lęgi, gady i płazy, a także duże ssaki, które z powodu pożaru często tracą orientację. Zagładzie ulegają mrowiska i leśne barcie. Zagrożenie pożarowe może być powodem wprowadzenia przez nadleśniczego  czasowego zakazu wstępu do lasu. Dzieje się tak wtedy, gdy zagrożenie osiąga najwyższy, trzeci stopień. Informują o tym  wyniki pomiaru wilgotności ściółki leśnej i wilgotności względnej powietrza, które są wykonywanie codziennie na całym terenie administrowanym przez Lasy Państwowe – najbliższa stacja dla naszego nadleśnictwa znajduje się w miejscowości Rusów. Ogień w płonącym lesie sosnowym może sięgać  20–30 m powyżej wierzchołków drzew. Wiek i skład gatunkowy sprawiają, że polskie lasy należą do najbardziej palnych w Europie Środkowej  Żeby wyrównać  emisję dwutlenku  węgla wytworzonego w pożarze 1 ha lasu, należy zalesić 10–25 ha.  

Straty dla nadleśnictwa z tytułu spalenia się 1 ha lasu wieku 30 lat  wynoszą ok  9400.0 zł, nie licząc kosztów akcji gaśniczej.

 

 

Literatura:

Kalendarz z lasu 2019/2020

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy/kalendarze-z-lasu/kalendarz-z-lasu-2019-2020.pdf/view